رفع بوی بد یخچال

مقالات

رفع بوی بد یخچال راه های زیادی دارد و بوی بد در یخچال می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اگر شما نیز از بوی بد ساید بای ساید رنج می‌برید و مواد غذایی در یخچال بو می‌گیرد ، با ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی تعمیر یخچال همراه باشید تا به بررسی دلایل مختلف این امر و روش های رفع آن بپردازیم.

چرا یخچال بوی بد می‌دهد؟

  • ممکن است میوه ها یا سبزیجات درون یخچال فاسد شده باشد و شما از آن بی خبر باشید.
  • ممکن است مواد غذایی خاصی که بوی نامطبوعی دارد را بدون ظرف درپوش دار در یخچال قرار داده باشید.
  • باز و بسته نکردن درب یخچال بهمدت بیش از 3 روز نیز میتواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در یخچال شود.
  • عدم نظافت یخچال به مدت 14 روز و یا بیشتر نیز ممکن است سبب بوی بد یخچال شود.
  • ممکن است در هنگام قرار دادن غذا در یخچال مقداری از آن ریخته شده باشد.
  • خراب شدن غذا در یخچال و نگه داری طولانی مدت غذا در یخچال
  • و…

اما حال این سوال برای شما به وجود می‌آید که چگونه بوی بد یخچال را رفع کنیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا این مشکل را رفع کنیم.

در ابتدا میخواهیم روش تمیز کردن یخچال را آموزش دهیم، تمیز کردن ساید بای ساید ها یکی از مشکلاتی است که کاربران زیادی با آن روبرو هستند و نمی‌دانند که چگونه ساید بای ساید را باید تمیز کرد.

آموزش تمیز کردن فریزر

بسیاری از افراد زمانی که در فریزر یخ و برفک مشاهده می‌کنند برای پاکسازی آن شروع به کندن آن ها با یک شیء تیز می‌کنند و میخواهند هرچه سریع تر از شر برفک ها خلاص شوند. اما باید توجه کنید که این کار به فریزر شما آسیب می‌رساند. برای پاک کردن برفک های فریزر باید یخچال را از برق بکشید و منتظر بمانید تا یخ ها خودشان آب شوند، همچنین برای این کار می‌توانید از یک سشوار کمک بگیرید.

(چکار کنیم فریزر برفک نزند)

آموزش تمیز کردن یخچال

در مرحله قبل بررسی کردیم که چگونه فریزر را تمیز کنیم در این مرحله می‌خواهیم به بررسی انواه راه های تمیز کردن یخچال و آموزش آن بپردازیم:

نحوه تمیز کردن قفسه های یخچال

برای تمیز کردن قفسه های یخچال بهتر است که این کار را زمانی که قفسه های روی یخچال نصب است انجام نوهید زیرا در اینن صورت قادر به تمیز کردن زیر قفسه ها و همچنین گوشه های قفسه نیستید. بنابراین برای تمیز کردن یخچال و همچنین تمیز کردن فریزر بهتر است قفسه ها را جدا کنید، سپس قفسه ها را تمیز کنید، جای قفسه ها در یخچال را تمیز کنید و دوباره قفسه ها را سر جای خود قرار دهید. (قفسه ها را پس از جدا کردن می‌توانید به راحتی با آب و کف بشویید)

تمیز کردن یخچال با جوش شیرین

یکی از روش های تمیز کردن ساید بای ساید استفاده از محلول آب و جوش شیرین است. برای این کار ابتدا یخچال را کاملا خالی کنید و قفسه ها را جدا کنید. حال با آب گرم و جوش شیرین یک محلول درست کنید. سپس با استفاده از یک تکه پارچه نرم و یا اسفنج و این محلول شروع به تمیز کردن یخچال و قفسه های آن کنید. این کار سبب رفع بوی بد یخچال می‌شود.

فساد میوه ها و سبزیجات در یخچال

در ابتدای این مقاله، فاسد شدن میوه و سبزیجات را به عنوان یکی از دلایل بوی بد یخچال بیان کردیم که در این قسمت به بررسی بیشتر آن می‌پردازیم.

ممکن است برای خیلی از ما پیش آمه باشد که در جا میوه ای و یا قسمتی از یخچال میوه یا سبزیجاتی را قرار داده باشیم و بعدا فراموش کرده باشیم و این میوه یا سبزیجات برای مدت زیادی در یخچال بماند و فاسد شود و بوی بدی را در یخچال تولید کند.

پیشنهاد ما برای جلوگیری از این امر این است که تقریبا هر هفته و یا هر 2 هفته 1 بار جامیوه ای ها و قفسه های یخچال را تمیز کنید، این کار سبب می‌شود که هم میوه های قدیمی را که خراب شده بیابید و هم اینکه میوه های جدید را روی باکتری های قبلی قرار ندهید.

همچنین توصیه می‌شود که سبزیجات را به صورت فشرده و به هم چسبیده در یخچال قرار ندهید تا طول عمر سبزیجات را بالا ببرید و از ایجاد بوی بد در یخچال جلوگیری کنید.

قرار دادن مواد غذایی دارای بوی بد در یخچال

یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد بوی بد در یخچال می‌شود، قرار دادن یک سری مواد غذایی خاص در یخچال است. به عنوان مثال ممکن است غذایی که حاوی سیر است را بخواهید در یخچال نگه داری کنید; برای این کار بهتر است از یک ظرف درپوش دار استفاده نمایید تا بوی سیر در یخچال پخش نشود.

باز و بسته نکردن درب یخچال بیش از 3 روز

زمانی که شما به مدت 2 یا 3 روز درب یخچال را باز و بسته نمی‌کنید و از یخچال خود استفاده نمی‌کنید. ممکن است در این مدت به هر دلیلی مانند قطع و وصل شدن برق، یخچال از کار افتاده باشد و شما از آن بی خبر باشید و طبیعی است که وقتی یخچال از کار می‌افتد مواد غذایی درون آن به مرور فاسد شده و بوی بدی را در یخچال ایجاد می‌کند.

همچنین توصیه می‌کنیم که وقتی قصد مسافرت بیش از 3 روز را دارید دمای یخچال را زیر 5 درجه قرار دهید.

(دمای مناسب یخچال و نحوه تنظیم دمای یخچال)

عدم تمیز کردن یخچال

بهترین بازه زمانی برای تمیز کردن یخچال و فریزر بازه زمانی هز 14 روز یک بار است، چرا که تمیز کردن یخچال هر 14 روز یک بار یا هر هفته سبب می‌شود که اگر غذایی در یخچال ریخته شده و شما متوجه آن نشدید، اکنون آن را مشاهده کرده و تمیز کنید. بهترین روش برای این کار این است که به صورت روزانه هر روز یک بخش و یا قفسه را تمیز کنید. تمیز کردن یخچال هر 14 روز یک بار سبب جلوگیری از ایجاد بوی بد یخچال می‌شود.

ریخته شدن مواد غذایی در یخچال

برای بسیاری از ما ممکن است پیش آمده باشد که در هنگام قرار دادن غذا در یخچال نقداری از آن در یخچال ریخته شده باشد. حال ممکن است آن لطظه مشغله دیگری داشته باشید و یا به دلیل حضور میهمان تمیز کردن یخچال را به وقت دیگری موکول کنید و سپس فراموش کنید که چه اتفاقی افتاده بود و پس از چند روز متوجه بوی بد در یخچال شوید. این بو به دلیل همان غذای ریخته شده در یخچال است. برای رفع این بو تنها باید یخچال خود را همانطور که بالاتر نیز گفتیم در بازه زمانی مشخصی (هر 14 روز یک بار) تمیز کنید تا اگر چنین اتفاقی افتاده بود آن را برطرف کنید.

فاسد شدن غذا در یخچال

بهترین زمان برای نگه داری غذا در یخچال 3 روز می‌باشد، وقتی یک غذا که حاوی گوشت و مواد پروتئینی می‌باشد بیشتر از 3 روز در یخچال می‌ماند باعث ایجاد بوی بد در یخچال می‌شود. همچنین مصرف این غذا نیز ممکن است باعث ایجاد مسمومیت غذایی شود. بنابراین بهتر است مواد غذایی را بیشتر از 3 روز در یخچال قرار ندهید و حداکثر تا 3 روز آن ها را مصرف کنید تا از ایجاد بوی بد در یخچالرفع بوی بد یخچال جلوگیری کنید.

مایعات در یخچال

یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل بوی بد یخچال را می‌توان ریخته شدن مایعات در یخچال نام برد زیرا افراد بسیاری این مایعات را در یخچال خود نگه داری می‌کنند و ممکن است از سوراخ بودن ظرف آن ها و یا ریخته شدن آن در یخچال هنگام قرار دادن آن در یخچال مطلع نباشید.

ریخته شدن چه مایعاتی در یخچال بوی بد ایجاد می‌کند؟

1 – شربت های دارویی

اگر دقت کنید می‌بینید که در یخچال تمام ایرانی ها حداقل یک شربت دارویی وجود دارد که ممکن است حتی برای مدتی طولانی از آن استفاده نکنند. حال ممکن است موقع استفاده از آن برای مصرف شربت از دب آن استفاده کنید و موقع بستن درب شربت مقداری از آن به دیواره شیشه شربت ریخته شود و در یخچال بریزد که این بوی بد در یخچال ایجاد می‌کند.

2 – شیر

یکی دیگر از مایعاتی که در تمام یخچال ها یافت می‌شود شیر می‌باشد که اگر ظرف شیر دارای درپوش نباشد و یا درپوش آن محکم نباشد پس از 3 یا 4 روز که در یخچال باشد بوی نامطبوعی را در یخچل ایجاد می‌کند. (پس از باز کردن درب شیر حداکثر تا 3 روز آن را مصرف کنید و به تاریخ انقضای آن توجه نمایید).

3 – بیشتر نوشیدنی ها

تقریبا همه نوشیدنی ها که به مدت زیادی در یخچال نگه داری می‌شوند فاسد می‌شوند و بوی بد در یخچال را تولید می‌کنند. به تاریخ انتقضای آن توجه کنید و همچنین هنگام قرار دادن نوشیدنی ها (مانند آبمیوه) در یخچال دقت کنید که در یخچال ریخته نشود و اگر ریخته شد بدون درنگ آن را تمیز کنید.

4 – جوشانده ها

نگه داری طولانی مدت جوشانده های گیاهی و ریخته شدن آن در یخچال نیز یکی از دلایل بوی بد یخچال می‌باشد. این جوشانده ها را بیشتر از 3 روز در یخچال نگه ندارید و سریع آن ها را مصرف کنید تا از ایجاد بوی بد یخچال  جلوگیری کنید.


کاربران گرامی ریک سرویس آیا این مقاله از سری مقاله های تعمیر یخچال ریک سرویس برای شما مفید بود.

برای عیب یابی ساید بای ساید و تعمیر ساید باید ساید در محل با ما تماس بگیرید.

مرکز ریک سرویس همه روزه حتی روز های تعطیل در خدمت شماست:

19 28 36 44 021
5465 583 0912

همچنین اگر قصد تعویض یخچال فریزر خود را دارید با ما تماس بگیرید. قیمت روز انواع یخچال فریزر

, , , , ,

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مرتبط

فهرست