دمپر یخچال چیست؟

آخرین مطالب

دمپر یخچال (Refrigerator Damper) چیست؟ وظیفه دمپر در یخچال چه می باشد؟ اگر می خواهید به صورت کامل با این قطعه در یخچال آشنا شوید این مقاله بهترین انتخاب برای شما است تا هر چیزی که درباره دمپر یخچال نیاز دارید را به شما آموزش دهد. با ما همراه باشید.

دمپر یخچال چیست؟

دمپر (Damper) یخچال چیست؟

دمپر یگ قطعه مکانیکی است که در بین دریچه یخچال و فریزر قرار دارد. زمانی که کمپرسور یخچال کار می کند و سرما ایجاد می کند سرما اول به قسمت فریزر وارد می شود و سپس به قسمت یخچال.

در این میان این دریچه دمپر است که با دستوری که از برد الکترونیکی یا در یخچال های معمولی از ترموستات می گیرد باز و بسته می شود و در نتیجه سرما می تواند وارد قسمت یخچال شود.

دریچه دمپر چه زمانی سرما را وارد یخچال می کند؟

زمانی که دمای یخچال بالا می رود (یعنی هوای داخل یخچال گرم می شود) ترمستات یا برد الکترونیکی یخچال دستور می دهد دریچه دمپر باز شود و هوای سرد وارد یخچال شود.

زمانی که بخش یخچال به میزان خواسته شده سرد شود مجددا برد الکترونیکی یا ترموستات دستور می دهد که دریچه دمپر بسته شود.

دمپر در کجای یخچال قرار دارد؟

محل قرار گیری دمپر در مدل ها و برندهای یخچال فرق دارد. اما به صورت معمول می توان گفت دمپر در بالاترین قسمت یخچال قرار دارد.

چگونه می توان تشخیص داد دمپر خراب شده است؟

زمانی که تمام قطعات زیر سالم باشند و توسط تکنیسین بررسی شده باشد می توان نتیجه گرفت دمپر خراب است. اما یکی از ساده ترین راه ها این است که درب یخچال را باز کنید و سویچ یا دکمه لامپ را خاموش کنید سپس منتظر باشید تا یخچال کار کند. اگر سرمایی از کناره های یخچال یا منافذ مخصوص وارد یخچال نشد اما فریزر خوب کار کند، احتمال خرابی دمپر وجود دارد.

تست قطعات زیر توسط تکنیسین لازم است انجام شود:

 • کمپرسور یخچال
 • قطعات دیفراست
 • فن فریزر و یخچال
 • گاز یخچال

گرم بودن یخچال به چه علت است؟

گرم بودن یخچال یا خنک نبودن یخچال علت های زیادی دارد. یکی از این علت ها خرابی دریچه دمپر می باشد. زمانی که دریچه دمپر خراب باشد دیگر هوای سرد وارد یخچال نمی شود و شاهد  فاسد شدن مواد غذایی در یخچال خواهیم بود.

خرابی دریچه دمپر چه مشکلاتی دارد؟

از جمله مشکلاتی که با خرابی دریچه دمپر وجود می آید می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • گرم شدن یخچال
 • سرد شدن بیش از اندازه یخچال

گرم شدن یخچال

با خرابی دریچه دمپر دیگر هوای سردی وارد یخچال نمی شود. دریچه دمگر زمانی که خراب شود هوا خنک وارد مجرای اواپراتور نمی شود و در نتیجه یخچال گرم می شود.

سرد شدن بیش از اندازه یخچال

در حالت بعد ممکن است دریچه دمپر به گونه ای خراب باشد که همیشه باز مانده باشد. در این صورت هر چه قدر یخچال کار کند بدون در نظر گرفتن دستور از برد الکترونیکی یا ترموستات، هوای سرد مستقیم از فریزر وارد یخچال می شود. در نتیجه یخچال خیلی سرد خواهد بود و یکی از علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال همین مورد می باشد.

دمپر در کدام یخچال ها قرار دارد؟

دمپر یک قطعه ای می باشد که در تمام یخچال های تک اواپراتور وجود دارد. در یخچال های دو اواپراتوره مانند ساید بای ساید سامسونگ دمپر وجود ندارد. اگر یخچال شما هر یک از مدل های زیر است و نیاز به تعمیر دارد از لینک های زیر استفاده کنید.

تعمیر یا تعویض دمپر یخچال

دوستان عزیز دمپر یخچال یک قطعه ای می باشد که ما اصلا نمی خواهیم به شما پیشنهاد کنیم که آن را تعمیر کنید. زیرا هیچ تضمینی برای کار کردن آن به مدت طولانی وجود ندارد.

پیشنهاد می کنیم اگر دریچه دمپر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما خراب شده است فقط آن را تعویض کنید. در ضمن بهتر است اینکار را تعمیرکار یخچال انجام دهد. زیرا اگر خودتان تعویض کنید و کار را اشنباه انجام دهید به یخچال خود آسیب وارد خواهید کرد.

امتیازات
Overall
5
 • مفید بودن
  (5)
 • کارایی
  (5)
 • راضی بودن
  (5)
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
نوشتهٔ پیشین
علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال
نوشتهٔ بعدی
ارور یخچال سامسونگ مدل RFG298

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست