علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال

مقالات

یخ زدن مواد غذایی در یخچال یکی از مشکلاتی است که برای هر نوع و مدلی از یخچال می تواند اتفاق افتد. یخ زدن میوه ها در جا میوه ای و حتی یخ زدن آب در یخچال از جمله شایع ترین سوالاتی است که در این مورد وجود دارد. امروز می خواهیم به شما آموزش کلی تعمیر و علت یخ زدن غذا در یخچال را به شما نشان دهیم.

علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال

یخ زدن مواد غذایی در یخچال

آیا تا حالا برای شما پیش آمده است که غذای مانده شده را در یخچال بگذارید و روز بعد ببینید که غذا یخ بسته است؟ یا میوه ها که در جا میوه ای قرار دارند حالت یخ زدگی بر روی آن ها دیده می شود؟ این گونه موارد حاکی از این است که یخچال یک مشکلی دارد و باید مشکل پیدا و برطرف گردد.

چه چیزی باعث می شود مواد غذایی در یخچال یخ بزند؟

یخ زدن مواد غذایی در یخچال فریزرها و سای بای ساید ها بسیار متداول است. تمام دلایل بروز این مشکل درزیر درج شده است.

عوامل یخ زدگی مواد غذایی و میوه ها در یخچال

  • خرابی ترموستات یخچال
  • خرابی سنسور یخچال
  • تنظیم نبودن دمای مناسب برای یخچال
  • خرابی برد الکترونیکی اصلی
  • خرابی و ایراد دریچه دمپر

خرابی ترموستات یخچال

در یخچال های معمولی و اغلب یخچال های قدیمی برای تنظیم دمای یخچال از درچه چرخان استفاده می شود.

یخچال هایی که ترموستات دارند امکان خرابی ترمسوتات زیاد است. اگر یخچال مداوم و به صورت یکسره کار می کند [ یکسره کار کردن یخچال ] امکان دارد ترموستات خراب باشد.

اگر ترموستات دستگاه خراب باشد کمپرسور یخچال بیشتر کار کند و این باعث تولید سرمای زیاد در یخچال می شود. و در نتیجه باعث یخ زدگی مواد غذایی و میوه ها در یخچال می شود.

خرابی سنسور یخچال

سنسور یکی از قطعات مهم در یخچال و مخصوصا بخش دیفراست یخچال می باشد. سنسور با تبدیل هوا و دما به پالس های الکتریکی و ارسال آن به برد الکترونیکی یخچال، میزان دمای موجود را اندازه می گیرد.

زمانی که سنسور ایراد داشته باشد میزان دمای فعلی به صورت صحیح به برد الکترونیکی ارسال نمی شود و باعث می شود یا یخچال یکسره کار کند یا خیلی کم کار کند.

سنسور باید توسط تکنیسین تعمیرات یخچال به وسیله اهم متر یا مولتی متر تست شود. در صورت خرابی لازم است حتما سنسور تعویض گردد.

تنظیم نبودن دمای مناسب برای یخچال

اگر دمای یخچال به صورت صحیح تنظیم نشود باعث می شود که یخچال یا زیاد گرم باشد یا زیاد سرد باشد. دمای مناسب برای یخچال های ترموستاتی 3 می باشد.

در یخچال های دیجیتالی و ساید بای ساید نیز دمای مناسب برای یخچال 3+ و برای فریزر 18- می باشد.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین تنظیم دقیق دمای یخچال فریزر یا ساید بای ساید خود مقاله جذاب و 100% کاربردی زیر را مطالعه کنید.

آموزش تنظیم دمای یخچال

خرابی برد الکترونیکی اصلی

برد الکترونیکی اصلی یخچال مغز دستور دهنده یخچال می باشد. زمانی که برد الکترونیکی به هر دلیلی مشکلی داشته باشد می تواند تاثیر خود را بر هر قطعه ای از یخچال بگذارد. و این تاثیر بستگی به این دارد که کدام بخش از برد الکترونیکی خراب شده است.

ممکن است بخشی که دما را از سنسور یخچال می گیرد خراب شده باشد. در این صورت حتی با تعویض سنسور هم مشکل برطرف نمی شود. این مشکل در یخچال های سامسونگ بیشتر دیده شده است. [ تعمیر یخچال سامسونگ ]

همچنین ممکن است بخشی که به موتور یا کمپرسور یخچال دستور خاموش شدن می دهد ایراد داشته باشد و در نتیجه موتور یا کمپرسور به صورت یکسره کار کند و باعث تولید سرمای بیشتر در یخچال گردد و در نتیجه سبب یخ زدن میوه ها و مواد غذایی در یخچال گردد.

برای حل مشکل کافی است حتما برد الکترونیکی تعویض یا تعمیر شود. ممکن است مقالات زیر برای شما مفید باشد.

خرابی و ایراد دریچه دمپر

دریچه دمپر (Damper) یخچال به فواصل زمانی که موتور یا کمپرسور یخچال کار می کند و سرما ایجاد می کند در یخچال باز می شود و سرمای تولید شده را وارد یخچال می نماید.

اگر دریچه دمپر مشکلی داشته باشد در بسته شدن آن اختلال ایجاد می شود و باعث می شود به مرور زمان سرمای بیشتری وارد یخچال گردد.

اگر این مشکل برطرف نشود دو حالت دارد:

  1. دریچه دمپر کلا باز باشد.
  2. دریچه دمپر کلا بسته باشد.

دریچه دمپر کلا باز باشد

سرمای بسیار زیادی وارد یخچال می شود و باعث می شود میوه ها و مواد غذایی در یخچال یخ بزنند.

دریچه دمپر کلا بسته باشد.

در این صورت سرما وارد یخچال نمی شود و یخچال همیشه گرم خواهد بود. برای حل مشکل کافی است تکنیسین تعمیرات یخچال حتما یخچال را بررسی و دریچه دمپر را تعویض نماید.

, ,

نظرات کاربران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

مطالب مرتبط

فهرست