یکسره کار کردن یخچال

مقالات

یکسره کار کردن یخچال مشکل بسیاری از دوستان عزیز می باشد. اگر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما هم به طور یکسره کار می کند پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله جذاب و 100% کاربردی را مطالعه کنید. هر چیزی که باعث یکسره کار کردن یخچال می شود در اینجا توضیح داده شده است. با ما همراه باشید.

یکسره کار کردن یخچال

علت یکسره کار کردن یخچال چیست؟

منظور از یکسره کار کردن یخچال فریزر و ساید بای ساید این است که موتور یا کمپرسور یخچال دائم کار می کند و در 24 ساعت اصلا خاموش نمی شود. یکسره کار کردن موتور یا کمپرسور یخچال خطرناک است و زمینه را برای آسیب رسیدن به قطعات اصلی یخچال فراهم می کند.

لیست تمام علت های یکسره کار کردن یخچال

 • خرابی موتور یا کمپرسور یخچال
 • خرابی ترموستات یخچال
 • خرابی قطعات دیفراست
 • کم بودن گاز یخچال
 • خرابی فن های یخچال
 • نیاز به سرویس یخچال
 • خرابی برد الکترونیکی دستگاه
 • باز و بسته کردن زیاد درب یخچال
 • خرابی لاستیک دور درب یخچال

خرابی موتور یا کمپرسور یخچال

موتور یا کمپرسور یخچال

کمپرسور یخچال یا موتور یخچال دلیل اصلی برای یکسره کار کردن و اتوماتیک نکردن یخچال می باشد. زمانی که موتور یا کمپرسور مشکل داشته باشد می تواند یکسره کار کند و خاموش نشود.

مخصوصا اگر دیدید که کمپرسور یخچال مداوم کار می کند اما یخچال سرما ندارد و کمپرسور به شدت داغ می شود در این صورت ختما لازم است کمپرسور تعویض شود. البته باید گاز یخچال هم بررسی گردد. [ علت داغ شدن کمپرسور یخچال ]

خرابی ترموستات یخچال

در یخچال هایی که درجه دمای آنها به وسیله ترموستات تنظیم می شود دلیل اصلی برای دائم کار کردن یخچال و اتوماتیک نکردن یخچال، خرابی ترموستات یخچال می باشد. عکس ترموستات ار در زیر می بینید.

ترموستات یخچال

زمانی که ترموستات خراب است نمی تواند دما را درست تشخیص دهد و باعث می شود یخچال یکسره کار کند.

یخچال های جدید و ساید بای ساید ترمسوتات ندارند و به صورت دیجیتال تنظیم می شوند.

خرابی قطعات دیفراست

خرابی هر یک از قطعات دیفراست ممکن است سبب یکسره کار کردن یخچال باشد. قطعات دیفراست شامل:

 • اواپراتور
 • هیتر یا المنت
 • تایمر دیفراست
 • سنسور
 • ترمودیسک
 • ترموفیوز

زمانی که هیتر یا المنت خراب باشد اواپراتور یکسره یخ می گیرد و سبب می شود که یخچال سرما نداشته باشد. همچنین خرابی سنسور باعث می شود یخچال نتواند دمای درست را تشخیص دهد و باعث می شود یخچال اتوماتیک نکند.

کم بودن گاز یخچال

این گاز یخچال است که باعث ایجاد سرما در یخچال می باشد. اگر یخچال به صورت مداوم کار می کند یکی از علت های آن کم بودن گاز می باشد. دو نوع گاز برای یخچال وجود دارد. گاز R134 مخصوص یخچال های معمولی می باشد و برای اغلب مدل های ساید بای ساید گاز R600 استفاده می شود.

به علت نشتی که به مرور زمان ممکن است برای یخچال پیش آید گاز از یخچال خارج می شود. نشتی گاز باعث می شود یخچال احساس کمبود گاز داشته باشد و در نتیجه بر روی سرما سازی تاثیر می گذارد.

برای اینکه به یخچال دستور داده شده است دما را به مقدار تنظیم شده برساند موتو یا کمپرسور یخچال مداوم کار می کند تا دمای دلخواه را ایجاد نماید. این امر باعث می شود یخچال یکسره کار کند و خیلی کم اتوماتیک نماید. برای حل مشکل باید از خدمات شارژ گاز یخچال اتسفاده کنید.

خرابی فن های یخچال

منظور از فن های یخچال فن کمپرسور، فن کندانسور و فن داخل یخچال و فریزر می باشد. خرابی هر یک از فن های یخچال تاثیر مستقیم بر روی سرما سازی یخچال و اتوماتیک نکردن آن دارد.

برای تست فن های کمپرسور و کندانسور کافی است به پشت یخچال نگاه کنید و ببینید فن کار می کند یا خیر.

برای تست فن های داخل یخچال و فریزر باید کاور داخل دستگاه باز شود و فن بررسی شود. اگر داخل یخچال صدای زیاید می دهد احتمال خرابی فن ها زیاد است.

نیاز به سرویس یخچال

منظور از سرویس یخچال این است که لازم است یخچال به صورت دوره ای و هر 6 ماه یا یک سال یکبار توسط تکنیسین و متخصص تعمیر یخچال بررسی شود. در این بررسی فن ها و تمام قطعات یخچال بررسی می شوند و در صورت وجود هر گونه مشکلی توسط تکنیسین برطرف می شود.

البته خودتان هم می توانید تا حدودی یخچال را سرویس کنید. کافی است با یک دستمال مرطوب لوله های کندانسور و موتور را تمیز کنید. فن کمپرسور و کندانسور را تمیز کنید. برفک های یخچال را تمیز کنید. تمام گرد و خاک های یخچال را تمیز کنید. تمام این اقدامات را سرویس یخچال می گویند.

خرابی برد الکترونیکی دستگاه

برد الکترونیکی قطعه ای بسیار حساس در یخچال می باشد. هرگونه مشکلی برای برد اصلی یخچال باعث عدم انجام کارایی خاصی در دستگاه می شود.

اگر برد الکترونیکی ایراد داشته باشد ممکن است دستگاه متوجه اینکه الان یخچال چه دمایی دارد نشود در نتیجه دستور خاموش شدن به موتور ارسال نمی شود و باعث می شود یخچال یکسره کار کند.

برد الکترونیکی بعد از خرابی می تواند تعمیر شود. برای تعمیر برد یخچال خود می توانید با ما تماس بگیرید.

باز و بسته کردن زیاد درب یخچال

اگر درب یخچال به تعداد دفعات زیادی باز و بسته شود هوای سرد داخل یخچال خارج می شود و باعث می شود که یخچال برای جبران سرمای از دست رفته بیشتر کار کند.

برای همین پیشنهاد می کنیم درب یخچال را زیاد باز نگذارید و زیاد آن را باز و بسته نکنید تا هوای سرد داخل یخچال خارج نگردد.

خرابی لاستیک دور درب یخچال

اگر لاستیک دور درب یخچال پاره شده باشد و درب به صورت محکم و صحیح بسته نشود باعث می شود که هوای سرد یا سرما یخچال از داخل یخچال به بیرون نشت کند و موتور یا کمپرسور به صورت یکسره کار کند تا سرمای از دست رفته جبران گردد.

تست سالم بودن لاستیک دور درب یخچال

برای تست چسبندگی آهن ربا درب کافی است یک ورقه A4 را لای درب گذاشته و سپس درب را ببندید اگر کاغذ افتاد یعنی مگنت یا آهن ربا درب مشکل دارد و لازم است لاستکی دور درب بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

یخچال چند دقیقه یکبار باید اتومات کند؟

بستگی به یخچال دارد که چند دقیقه یکبار یخچال اتوماتیک کند. برای مثال اگر درب یخچال زیاد باز و بسته شود و سرما از یخچال خارج شود یهچال هر 10 دقیقه یکبار 15 دقیقه یا 20 دقیقه ممکن است یکسره کار کند.

برندهای مختلف یخچال تایم کاری خاصی ندارند و ممکن است مدت زمان استراحت و کار کردن هر برندی با سایر برندها متفاوت باشد.

حالت معمول و پیش فرض این است که یخچال 30 دقیقه کار کند و 20 دقیقه یا 15 دقیقه استراحت کند.

, , ,

نظرات کاربران

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ناشناس
  1398-06-08 18:46

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

  پاسخ
 • ناشناس
  1398-10-01 04:40

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

  پاسخ
 • ناشناس
  1399-03-20 23:17

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

  پاسخ
 • ناشناس
  1399-04-13 18:31

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

  پاسخ
 • با سلام و وقت بخیر
  یخچال فریزر سامسونگ No Frost مدل RL46WBSW چند روزی است پس از سرد کردن خاموش شده و بصورت اتومات روشن نمیشود مگر اینکه مجددا برق را قطع و وصل کنیم که باز پس از سرد کردن کامل خاموش میشود لطفا بفرمایید اشکال از چیست؟ با تشکر

  پاسخ
 • سلام
  فن داخل فریزر ب صدا افتاد و بنده اونو باز کردم و تمیزش و روغن‌کاریش کردم و الان داره یکسره کار میکنه و اصلا قطع نمیشه
  میشه راهنمایی بفرمایید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

مطالب مرتبط

فهرست