داغ شدن کمپرسور یخچال

مقالات

داغ شدن کمپرسور یخچال یکی از سوالات متداول مردم می باشد. علت داغ شدن بیش از حد و غیر عادی موتور یا کمپرسور یخچال چیست؟ آیا این مورد می تواند برای یخچال مشکل اساسی ایجاد نماید یا خیر؟ با ما همراه باشید تا به صورت کامل این موضوع را برای شما روشن کنیم.

داغ شدن کمپرسور یخچال

علت داغ شدن کمپرسور یخچال چیست؟

داغ شدن موتو یخچال بی شک می تواند علت خاصی داشته باشد. البته منظور از داغ شدن موتور، درجه داغ شدن بالا می باشد و گرم بودن معمولی موتور را شامل نمی شود. چون به صورت عادی با کار کردن یخچال موتور هم گرم می شود. اما اگر دیدید موتور یا کمپرسور یخچال داغ شدن غیر معمولی را دارد حتما موارد زیر را بررسی کنید.

داغ شدن کمپرسور یخچال چه ضرری دارد؟

مهم ترین و بزرگ ترین آسیبی که داغ بودن بیش از حد موتور یا کمپرسور یخچال متحمل می شود در نهایت سوختن موتور می باشد. داغ شدن کمپرسور یخچال حداکثر در یک هفته موتور را از کار می اندازد. البته اگر موتور طول عمر بالای 10 سال داشته باشد تنها در عرض 2 روز موتور این شرایط را تحمل نمی کند و خواهد سوخت.

اگر فکر می کنید موتور یا کمپرسور یخچال شما این مشکل را دارد حتما آن را جدی بگیرید زیرا می تواند هزینه بالای 2 میلیونی را متوجه شما نماید. در همین راستا پیشنهاد می کنیم مقاله علت روشن نشدن یخچال را مطالعه کنید.

عوامل موثر در داغ شدن کمپرسور یخچال

از جمله عواملی که تاثیر مستقیم در گرم شدن بیش از حد موتور یخچال دارند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • یکسره کار کردن کمپرسور یخچال
  • خرابی فن کندانسور
  • تمیز نبودن کندانسور
  • کار کردن بیش از حد موتور یا کمپرسور یخچال
  • نامناسب بودن محیط یخچال
  • خرابی رله استارت موتور

یکسره کار کردن کمپرسور یخچال

اگر موتور یا کمپرسور یخچال به صورت یکسره کار کند و این رول بیش از 48 ساعت ادامه داشته باشد باعث سوختن موتور می شود. یکسره کار کردن موتور یخچال سبب داغ شدن بیش از حد موتور می شود. یکی از دلایل یکسره کار کردن یخچال، کمبود گاز یخچال می باشد. همچنین خرابی ترموستات نیز باعث بروز این مشکل می شود.

اگر یخچال شما این مشکل را دارد حتما از تکنیسین تعمیر یخچال بخواهید تا یخچال را بررسی کند. در غیر این صورت شما باید هزینه زیادی را برای تعویض موتور یخچال متقبل شوید.

اگر هم موتور یخچال شما خراب شده است و می خواهید قیمت موتور جدید را بدانید مقاله جذاب و کاربردی قیمت موتور یخچال را مطالعه کنید.

خرابی فن کندانسور

کنار کندانسور یخچال فن نصب می شود و باعث خنک شدن کندانسور می شود. کندانسور یخچال گاز مبرد یا گاز خنک کننده را از موتور به سایر قسمت های یخچال انتقال می دهد و همانند یک رادیات کار می کند.

کندانسور یخچال

اگر فن کندانسور خراب باشد گاز داخل کندانسور داغ می ماند و همین گاز داغ مجددا به موتور برگشت داده می شود و سبب داغ شدن موتور می شود. اگر فن کندانسور کار نمی کند حتما فن را تعویض کنید.

تمیز نبودن کندانسور

تمیز نبودن یا کثیفی کندانسور یخچال باعث می شود گاز داخل لوله های کندانسور نتواند گرمای خود را به محیط بدهد و سبب گرم ماندن گاز داخل لوله های کندانسور می شود. این مشکل همانند خرابی فن کندانسور می باشد. سعی کنید همیشه کندانسور یخچال را تمیز نگه دارید.اگر می خواهید خودتان کندانسور یخچال را تمیز کنید مقاله آموزش تمیز کردن کندانسور یخچال را مطالعه کنید.

کار کردن بیش از حد موتور یا کمپرسور یخچال

ممکن است شرایطی پیش آید که موتور یخچال خیلی زیاد کار کند. برای مثال اگر یخچال را در حالت Super Freeze یا Super Refrigerator قرار دهید موتور یا کمپرسور بیش از حد کار خواهد کرد که می تواند در دراز مدت باعث داغ شدن موتور و در نهایت سوختن موتور شود. همچنین بالا بودن دمای یخچال در مدت زمان زیاد باعث داغ شدن بیش از حد کمپرسور یخچال می شود. همانطور که در بالا ذکر شد کم بودن گاز یخچال باعث یکسره کار کردن یخچال می شود که نیاز است شارژ گاز یخچال انجام گیرد.

نامناسب بودن محیط یخچال

منظور از نامناسب بودن محیط یخچال این است که یخچال در محیطی گرم قرار داده شده باشد. برای مثال محیط های زیر برای یخچال مناسب نیست:

  • جلو نور مستقیم آفتاب
  • کنار یا نزدیک گاز خانگی یا بخاری

دمای مناسب برای محیط یخچال بهتر است 20 تا 27 درجه سانتی گراد باشد. اگر دمای محیط یخچال مناسب نباشد باعث می شود موتور همیشه گرم باشد و به مرور زمان سوختن موتور حتمی خواهد بود.

خرابی رله استارت موتور

اگر رله استارت که قطعه ای مشکی رنگ در بغل موتور است ایراد داشته باشد سبب می شود موتور به مرور داغ شود و آمپر می کشد و در نهایت سبب داغ شدن بیش از حد موتور یا کمپرسور می شود. در این حالت هرچه موتور یخچال کار کند سرمایی وارد یخچال نمی شود که در نتیجه نیاز است موتور تعویض شود. پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش تعویض کمپرسور یخچال را مطالعه کنید.

نظرات کاربران

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مرتبط

فهرست