علت روشن نشدن یخچال

آخرین مطالب

روشن نشدن یخچال به چه علتی است؟ دلیل کلی برای روشن نشدن یخچال چه می تواند باشد؟ آیا یخچال شما به طور ناگهانی خاموش شده است و روشن نمی شود؟ امروز در این مقاله از وب سایت ریک سرویس شما را به صورت کلی با تمام علت های روشن نشدن یخچال آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

علت روشن نشدن یخچال

روشن نشدن یخچال فریزر و ساید بای ساید

برای بسیاری از مردم اتفاق می افتد که یخچال به صورت یکجا خاموش می شود و دیگر روشن نمی شود. در اولین اقدام خودمان به دنبال مشکل می گردیم و اگر پیدا نکردیم به تعمیرگاه مجاز یخچال زنگ میزنیم تا مشکل را برطرف کنند. اما امروز به شما تمام علت هایی که باعث روشن نشدن یخچال می شود را نشان می دهیم تا دقیقا بدانید چه مشکلی برای یخچال پیش آمده است.

اگر همین موضوع را در وب سایت های دیگری مانند وب سایت خبری و اطلاعات عمومی مطالعه کنید شک نداشته باشید شما را به جایی نمی رسانند. زیرا کار ما تعمیر یخچال است و ما این مشکل را بهتر از هر وب سایت اطلاعات عمومی و خبری می توانیم پوشش دهیم.

علت روشن نشدن یخچال چیست؟

از جمله علت ها یا عواملی که باعث روشن نشدن یخچال می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مشکل در جریان برق
 • خرابی موتور یا کمپرسور یخچال
 • خرابی ترموستات یخچال
 • خرابی برد الکترونیکی یخچال
 • خرابی کلی یخچال

مشکل در جریان برق یخچال

مشکل در جریان برق یخچال

منطور از مشکل در جریان برق یخچال این است که در گام اول باید از عدم وجود مشکل در جریان برق ورودی به یخچال مطمئن باشید. برای این کار:

 • از قطع بودن یا نبودن برق منزل مطمئن شوید.
 • پریز برق را بررسی کنید.
 • سیم برق یخچال را بررسی کنید.
 • اگر از محافظ برق استفاده می کنید از سالم بودن آن مطمئن شوید.

با انجام تمام اقدامات بالا می توانید علت اول روشن نشدن یخچال را بررسی کنید. اگر مشکل برطرف نشد باید مرحله بعد را امتحان کنید.

خرابی موتور یا کمپرسور یخچال

موتور یا کمپرسور یخچال

موتور یا کمپرسور یخچال از مهم ترین قطعات یخچال می باشد. در صورتی که موتور یا کمپرسور ایراد داشته باشد می تواند بر روشن شدن یخچال تاثیر بگذارد و مانع از روشن شدن یخچال گردد.

 • برای تست و بررسی موتور یخچال کافی است اقدامات زیر را انجام دهید:
 • یخچال را به برق بزنید و بررسی کنید آیا صدایی از موتور به گوش می رسد یا خیر.
 • دست خود را بر روی موتور قرار دهید ببینید آیا اصلا گرم یا داغ شده است یا خیر.
 • در بغل و چسبیده به موتور رله استارت قرار دارد. از سالم بودن رله استارت مطمئن شوید.
 • اگر کمپرسور ایراد داشته باشد باعث می شود یخچال یکسره کار کند. [ علت یکسره کار کردن یخچال ]

خرابی ترموستات یخچال

ترموستات یخچال

ترموستات در یخچال وظیفه قطع و وصل کردن یا خاموش و روشن کردن موتور یا کمپرسور را بر عهده دارد. زمانی که ترموستات تشخیص دهد دمای یخچال به حد نصاب تنظیم شده رسیده است خود به خود موتور را خاموش می کند.

اگر هر مشکلی برای ترموستات یخچال ایجاد شود تاثیر مستقیم بر روی کارایی موتور می گذارد. ممکن است باعث شود کلا یخچال روشن نشود و یا یخچال یکسره کار کند.

برای تست و بررسی سالم بودن ترموستات یخچال کافی است دمای یخچال را کم یا زیاد کنید. اگر موتور خاموش و روشن نشد یا یکسره کار کرد احتمالا مشکل از ترموستات یخچال می باشد.

توجه! در یخچال های ساید بای ساید ترموستات وجود ندارد. همچنین می توان برد الکترونیکی را از یخچال جدا کرد و تنها یک ترموستات در یخچال قرار داد. که البته این کار اصلا پیشنهاد نمی شود. و اغلب برای یخچال های ایرانی استفاده می گردد.

خرابی برد الکترونیکی یخچال

خرابی برد الکترونیکی یخچال

خرابی برد الکترونیکی یخچال نیز یکی دیگر از علت های روشن نشدن یخچال می باشد که تاثیر مستقیمی بر این موضوع دارد. هرگونه مشکلی که در برد الکترونیکی یخچال وجود داشته باشد می تواند بر روی کارایی کلی یخچال تاثیر داشته باشد.

شرکت ریک سرویس تمام بردهای الکترونیکی یخچال را تعمیر می نماید. اگر چنین مشکلی برای شما پیش آمده است با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید صفحات زیر را مشاهده کنید:

 1. تعمیر برد یخچال جنرال الکتریک
 2. تعمیر برد یخچال ویرپول

برای تشخیص خرابی و وجود مشکل در برد الکترونیکی یخچال لازم است که تکنیسین تعمیر یخچال حتما برد الکترونیکی را بررسی نمیاد. اگر ساکن تهران یا کرج هستید ما این کار را برای شما انجام می دهیم.

خرابی کلی یخچال

در بعضی مواقع پیش می آید که سایر قطعات یخچال سالم است و مشکل از قطعه ای دیگر است که باعث می شود یخچال به درستی کار نکند. برای مثال وجود مشکل در سیم کشی یخچال و خرابی سنسور باعث می شود یخچال نتواند روشن شود. بررسی این مورد نیز تنها از تکنیسین تعمیرات یخچال بر می آید.


خوب دوست عزیز امیدوارم از این مقاله راضی شده باشی. اگه بازم سوالی داری یا مشکل تون برطرف نشده در قسمت نظرات اعلام کنید تا به سوال شما پاسخ دهیم.

امتیازات
Overall
5
 • مفید بودن
  (5)
 • کارایی
  (5)
 • راضی بودن
  (5)
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
نوشتهٔ پیشین
تعمیر برد یخچال ویرپول
نوشتهٔ بعدی
آموزش تعویض برد یخچال جنرال الکتریک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست