علت یخ زدن لوله پشت یخچال

پر بازدید ترین ها

علت یخ زدن لوله پشت یخچال چیست؟ بسیاری از افراد ممکن است با این صحنه مواجه شوند که لوله پشت یخچال یخ زده است. این لوله ها که در پشت یخچال قرار دارد، اواپراتور نام دارد. در مقاله علت جمع شدن آب کف یخچال به صورت کامل نحوه کار اواپراتور را توضیح دادیم. اما در این مقاله قصد داریم تا دلیل یخ زدن اواپراتور را بررسی کنیم و هرچه سریع تر آن را تعمیر کنیم.

تعمیر تخصصی یخچال فریزر

شاید بپرسید که وظیفه اصلی اواپراتور در یخچال چیست؟
باید بگوییم که یکی از وظایف اصلی یخچال یعنی سرماسازی به عهده ی اواپراتور می‌باشد. بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکل در سیستم سرماسازی به اواپراتور ربط دارد.

علت یخ زدن لوله پشت یخچال

همچنین کاربران زیادی درمورد اواپراتور یخچال سامسونگ از ما سوال پرسیده اند، یکی از خدمات اصلی شرکت ریک سرویس، تعمیر یخچال سامسونگ می‌باشد. اگر یخچال سامسونگ شما سرما ندارد و یا مشاهده کردید که اواپرتور آن یخ زده است با ما در این مقاله همراه باشید.

اواپراتور چیست؟

شاید شما نیز در پشت یخچال لوله های مارپیچ را مشاهده کرده باشید و از خود بپرسید که این لوله ها چیست و چه کربردی دارد؟ این لوله های مارپیچ که در اندازه های مختلفی می‌باشند، اواپراتور نام دارد که در پشت یخچال قرار دارد و در آن گاز جریان دارد که سبب سرمازایی در یخچال می‌شود.

علت یخ زدن لوله پشت یخچال

همچنین یک لوله دیگری وجود دارد به نام لوله مویی که به اواپراتور متصل شده است. مایع از طریق این لوله وارد اواپراتور شده و در آن به گاز تبدیل می‌شود. با این کار حرارت زیادی را از محیط می‌گیرد که باعث خنک شدن محیط می‌شود. سپس گاز تولید شده، به وسیله لوله دیگری به موتور یا کمپرسور یخچال می‌رود.

چند مدل اواپراتور داریم؟

به طور کلی اواپراتور ها به 4 دسته تقسیم می‌شوند که این 4 دسته عبارت اند از :

 1. اواپراتور رادیاتوری و پره دار
 2. اواپراتور لوله ای
 3. اواپراتور قفسه ای
 4. اواپراتور صفحه ای

علت یخ زدن لوله پشت یخچال

علت یخ زدن لوله پشت یخچال (اواپراتور) چیست؟

همان گونه که بالاتر نیز گفتیم لوله های مارپیچ پشت یخچال، اواپراتور نام دارد. حال ممکن است که این لوله ها بنا به دلایل زیر دچار یخ زدگی شوند و یا برفک بزند.

 • این موضوع ممکن است به دلیل خراب بودن لاستیک درب یخچال باشد. برای این موضوع به قسمت تعویض لاستیک درب یخچال مراجعه کنید، ما در این مقاله نحوه تست لاستیک درب یخچال و نحوه تعویض آن را شرح داده ایم.
 • همچنین ممکن است به دلیل بسته نشدن درب یخچال  و باز بودن آن برای مدت طولانی این اتفاق بافتد و اواپراتور یخ بزند. برای این موضوع نیز می‌توانید به قسمت تعمیر بسته نشدن درب یخچال مراجعه کنید که در آن، این موضوع را به صورت کامل بررسی کردیم و نحوه تعمیر آن را شرح دادیم.
 • یکی دیگر از علت های یخ زدن اواپراتور می‌تواند خرابی سیستم دیفراست باشد. (وظیفه سیستم دفراست در یخچال، برفک زدایی می‌باشد)

علت یخ زدن لوله پشت یخچال

چگونه یخ های اواپراتور را پاک کنیم؟

معمولا این کار به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. به این صورت که یک المنت در زیر یا پشت اواپراتور قرار دارد که بنا به دستوری که از سیستم دیفراست و یا برد یخچال می‌گیرد در زمان معینی داغ می‌شود و یخ های اواپراتور را آب می‌کند که این آب نیز به کاسه ای که کنار موتور یخچال قرار دارد منتقل شده و در نهایت موجب سرد شدن آن می‌شود.

این بازه زمانی که توسط شرکت های سازنده یخچال معین می‌شود برای سیستم دیفراست معمولا هر 6 یا 8 یا 12 ساعت یک بار رخ می‌دهد، همچنین مدت برفک زدایی یا دیفراست نیز بنا به شرکت سازنده ممکن است بین 15 تا 25 دقیقه طول بکشد. در طول این مدت کمپرسور یخچال خاموش می‌باشد.

دیفراست شامل چه قطعاتی است؟

سیستم دیفراست که وظیفه برفک زدایی را در یخچال به عهده دارد معمولا شامل 3 قطعه می‌باشد که عبارت اند از : تایمر – ترمودیسک – المنت دیفراست

در ادامه به بررسی کار هر یک از این 3 قطعه می‌پردازیم:

تایمر

همانطور که بالاتر گفتیم، بنا به شرکت سازنده یخچال، سیستم دیفراست در زمان معینی روشن می‌شود (6 یا 8 یا 12 ساعت یک بار) و همزمان با روشن شدن آن، موتور یخچال خاموش می‌شود. وظیفه ی این زمانبندی به عهده ی تایمر دیفراست می‌باشد که یک نوع ساعت برقی است.

ترمودیسک

ترمودیسک ها به این صورت عمل می‌کنند که وقتی سیستم دیفراست روشن می‌شود، و زمانی که دمای المنت به +7 درجه می‌رسد، ترمودیسک برق المنت را قطع می‌کند. پس در نتیجه ترمودیسک عملی برعکس عملی که ترموستات انجام می‌دهد را انجام می‌دهد.

علت یخ زدن لوله پشت یخچال

المنت

المنت کنار یا پشت اواپراتور قرار دارد و در زمان تعیین شده، شروع به گرم شدن می‌کند تا یخ های روی اواپراتور را ذوب کند.

دیفراست

کمی قبل تر گفتیم که سیستم دیفراست وظیفه برفک زدایی را بر عهده دارد و معمولا یخچال های قدیمی با این سیستم کار می‌کنند، پس اگر یخچال قدیمی دارید باید هفته ای 1 بار یخ های یخساز را خالی کنید زیرا در غیر این صورت با مقدار زیادی یخ در یخساز مواجه خواهید شد. (تعمیر یخساز یخچال)

توسط سیستم دیفراست، برفک ها ذوب می‌شوند و آب حاصل از آن در کاسه ای که در کنار موتور یا روی موتور یخچال قرار دارد ریخته می‌شود و در نهایت موجه خنک شدن موتور یا کمپرسور یخچال می‌شود. اگر این کار به خوبی انجام نگیرد ممکن است به موتور آسیب برسد.

همچنین می‌توانید به قسمت چکار کنیم فریزر برفک نزند مراجعه کنید.

نوفراست : به یخچال هایی که برفک نمی‌زند، نوفراست گفته می‌شود.

خدمات ریک سرویس

مرکز ریک سرویس 24 ساعت شبانه روز و حتی روز های تعطیل در خدمت شماست و مزایای خدمات ریک سرویس عبارت اند از:

 • تعمیر یخچال در محل بدون نیاز به جابجایی یخچال
 • 18 ماه گارانتی کتبی تعمیرات
 • حضور در محل در کمتر از 1 ساعت
 • تعمیرات در کمتر از 1 ساعت
 • پرداخت وجه پس از رضایت کامل از تعمیرات
 • هزینه های پایین
 • استفاده از قطعات اصل
 • و…

امیدواریم که این مقاله از سری مقالات آموزشی تعمیر یخچال برای شما مفید بوده باشد.

برای عیب یابی و تعمیر انواع یخچال فریزر و ساید بای ساید ها با ما تماس بگیرید:

19 28 36 44 021
5465 583 0912

قیمت روز انواع ساید بای ساید

 • مفید بودن
 • کارایی
 • راضی بودن
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
نوشتهٔ پیشین
علت چشمک زدن درجه یخچال سامسونگ
نوشتهٔ بعدی
علت داغ شدن بدنه یخچال

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست